E-Layihələr – bütün layihələr »
Tarixdən səhifələr – Aprel »
Görkəmli Azərbaycan yazıçısı və dramaturqu Nəcəf bəy Vəzirov
Dramaturq, publisist, teatr xadimi Nəcəf bəy Fətəli bəy oğlu Vəzirov 1854-cü il aprel ayının 2-də Şuşada doğulmuşdur. İlk təhsilini Şuşada, orta təhsilini Bakıda almışdır. 1878-ci ildə Moskvada Petrovski-Razumovski adına Kənd Təsərrüfatı Akademiyasını bitirmişdir. N. Vəzirov Azərbaycan professional teatrının yaradıcılarındandır. İlk dəfə 1873-cü ildə Həsən bəy Zərdabi ilə birlikdə M. F. Axundovun “Lənkəran xanının vəziri” və “Hacı Qara” komediyalarını tamaşaya qoymuşdur. 1875-ci ildən “Əkinçi” qəzetində çap olunmağa başlamışdır.
Yeni kitablar – bütün kitablar »
Xatirə kitabı – bütün xatirələr »
Azərbaycana ilk gəlişimin sonunda Prezident Kitabxanasına gəlməyim məni məmnun etdi. Bu müqəddəs məkanda səliqə-sahmanlı materiallar oxumağa ümumi maraq oyadır, kitabları ictimaiyyət üçün əlçatan etmək isə dəyişən cəmiyyətdə mədəniyyətə xidmət edən amillərdir.
Beş il ərzində siz azman iş görmüşünüz. Sizə sonrakı yeni təşəbbüslərinizdə uğurlar arzulayıram.
Diskussiyalarla zəngin, ideyalarla, dostluq münasibətləri ilə bol günlər üçün minnətdarlıqla. Rifah, uğur, maraqlı layihələr və səadət arzuları ilə.
Prezident Kitabxanasında mövcud kitab fondunun elektron kataloqunun yaradılması sahəsində çox böyük və uğurlu işlər həyata keçirilir.
Kitabxanadan istifadə:
- Prezident Kitabxanasının oxu zallarından şəxsiyyətini təsdiq edən sənədi (şəxsiyyət vəsiqəsi və ya pasport, şəxsi vəsiqə, hərbi bilet) olan Azərbaycan və xarici ölkə vətəndaşları istifadə edə bilər.
- Kitabxananın saytında olan bütün resurslar (elektron layihələr, elektron kitablar, biblioqrafik göstəricilər, məlumat bülletenləri) internet istifadəçıləri üçün açıqdır.
- Abonementdən yalnız Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, İşlər İdarəsinin və tabeliyindəki qurumların əməkdaşları istifadə edə bilərlər.